Nasze zapachy

Nasze kolekcje

Nasze produkty

Strona główna > Nasza historia

Nasza historia

Droga, którą przeszliśmy

Poznaj naszą inspirującą historię

Ciagła innowacja i stawianie na jakość to wspólny wątek w historii Bolsiusa.

2023

Otrzymujemy certyfikat B Corp

Jako B Corp, jesteśmy częścią globalnej społeczności firm, które spełniają wysokie standardy wpływu społecznego i środowiskowego. Organizacje, które wykorzystują swoją działalność biznesową jako siłę dobra. To początek naszej drogi ku ciągłemu doskonaleniu i działaniom zbiorowym.

2022

Przedstawiamy światu CleanLight

Więcej doznań, mniej odpadów – Bolsius CleanLight. Dzięki wymienianym wkładkom zapachowym, możesz cieszyć się płomieniem dłużej, bez konieczności częstej wymiany. Opatentowana technologia podwójnych ścianek szkła zapewnia równomierne spalanie się zapachowej świecy, intensyfikując tym samym zmysłowe wrażenia związane z jej światłem. To mniej odpadów, bez konieczności rezygnacji z Twojej przyjemności – czysta harmonia między środowiskiem a doznaniem estetycznym.

2020

Historia Bolsius sięga 150 lat wstecz, od Nowej Zelandii po Amerykę Południową. Rozpoczynając od wybielania wosku przy Kerkendijk w Schijndel, Bolsius rozwinął się od 1870 roku w jednego z największych producentów świec w Europie.

Z naszego głównego biura w Schijndel – nadal przy Kerkendijk – oraz z naszych różnych oddziałów w Europie, Bolsius wnosi światło, zapach i atmosferę do milionów domów na całym świecie.

2013

Osiągamy kolejny kamień milowy - przejmujemy Eika Kerzen w Niemczech. Niemiecka marka Eika pozwala nam dodać kolejne pieczęcie jakości do naszego portfolio.

2011

Wprowadzamy wysokiej jakości, szeroką gamę produktów zapachowych Bolsius Aromatic.

2009

Wprowadzamy na rynek Twilight- nowoczesne oświetlenie tarasowe pod nazwą Bolsius Professional; kompletną i wysokiej jakości gamę dla użytkowników profesjonalnych, w tym użytkowników z branży hotelarskiej.

2004

Rozpoczynamy produkcję świec rustykalnych we wszystkich kolorach tęczy. Od tego momentu Bolsius zapewnia szeroki wybór modnych, dekoracyjnych świec konsumentom w północno-zachodniej Europie.

1998

Zaczynamy magazynowanie naszych surowców podgrzewanych w Moerdijk.

1997

Otwieramy zakład produkcyjny w Polsce!

Przejęcie różnych zakładów produkcyjnych w Europie sprawia, że produkcja staje się jeszcze bardziej skomplikowana: pod koniec lat 90tych wiele fabryk produkuje łącznie około 35 000 różnych produktów. Te fabryki dostarczają również towary do kilku tych samych klientów. Z tego powodu Bolsius podejmuje decyzję o skoncentrowaniu organizacji sprzedaży na trzy regiony i budowie centralnego magazynu obok głównego biura w Schijndel.

Dodatkowo, liczba zakładów produkcyjnych zostaje zmniejszona do trzech, podczas gdy nowy zakład produkcyjny zostaje uruchomiony w Kobylinie, w Polsce, w celu produkcji świec, które wcześniej wymagały dużej ilości pracy ręcznej w trakcie procesu produkcji. Okazuje się to być dobrym rozwiązaniem, chociaż centralny magazyn w Schijndel wydaje się zbyt mały i zostaje przeniesiony do Helmondu, gdzie firma Vos Logistics od 1998 roku zapewnia usługi dystrybucji i magazynowania w imieniu Bolsius.

1996

Na 125 urodziny stawiamy w Schijndel statuetkę z brązu.

„‘Vrouw met blaker’ – Kobieta ze świecznikiem. Tak właśnie nazywamy dwumetrowy pomnik, który do dziś stoi na skrzyżowaniu Hoofdstraat i Kluisstraat, gdzie kiedyś stała jedna z rodzinnych willi rodziny Bolsius.

Pomnik symbolizuje światło świec i atmoferę, jaką one tworzą. Kobieta ubrana jest w nocną koszulę, idzie ze świecznikiem w ręku rozświetlając ciemność.

Pomnik jest symbolem relacji i historii jaką firma Bolsius posiada z Schijndel.

1995

Rynek się zmienia, a my razem z nim. Powiększamy firme!

W 1995 roku przejmujemy producenta świec Kristen B.V. w Delden. Jest to logiczny krok, biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę obu firm.

W 1998 roku dział świec kościelnych Kristen Delden zostaje połączony z Kaarsenfabriek Hoogeland z siedzibą w Roermond. Od teraz nazywa się Kaarsenfabriek Hoogeland-Kristen.

Dzięki przejęciu jednej duńskiej i dwóch niemieckich fabryk świec Grupa Bolsius staje się największym producentem świec w Europie. Przejęcie duńskiego Midjysk Lysfabrik pozwalaja Grupie osiągnąć silną pozycję na rynku skandynawskim. Wraz z przejęciem firm Münz i Kieder Kerzen w Niemczech Grupa podejmuje próbę wejścia na rynek świec modnych, czyli świec z ozdobami, falbankami i innymi rodzajami ozdób, powszechnych w Bawarii i Austrii.

1991

Co w tym roku kupiliśmy od Koninklijke Verkade?

Nie herbatniki ani czekoladę, ale świece!

Verkade rozpoczyna produkcję „waxine tea” (to nazwa używana dla herbaty zaparzanej przy użyciu specjalnych świeczek lub lamp, zazwyczaj używanych do podgrzewania wody w małych naczyniach do parzenia herbaty. Te małe świece, nazywane również światełkami waxine, są często stosowane do utrzymywania ciepła w naczyniach z napojami przez dłuższy czas) i nocnych światełek z wosku parafinowego w małej fabryce w Amsterdamie w 1898 roku. Fabryka świec woskowych w Zaandam jest otwarta w 1902 roku. Patent zostaje zakupiony od Anglika Morrisa Fowlera, zięcia E.G. Verkade. Waxine staje się tak popularny, że nazwa marki staje się nazwą rodzajową. W 1991 roku Verkade sprzedaje wszystkie swoje działania związane z waxine firmie Bolsius.

1990

W 1990 roku Grupa Bolsius podejmuje dwa istotne kroki w rozwijaniu działalności firmy w Skandynawii. W Sztokholmie powstaje Bolsius Nordic A.B., a w Oslo zależna spółka P.A. Trading-Bolsius A.B.

1984

Kontynuujemy rozpalanie świec w sektorze kościelnym.

Firma H. Hoogeland and Sons po śmierci jednego z właścicieli (Harrie Hoogeland) szuka partnera do współpracy i znajduje go w firmie Anton Kristen’s Bolsius Group.

1983

Bolsius idzie po złoto i w tym roku przejmuje NV Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda-Apollo.

1978

Dwie rodziny łączą się i kontynuują działalność pod nazwą Bolsius Kaarsenfabriek B.V.

W tym roku A.J.B. (Anton) Kristen, pochodzący z rodziny producentów świec woskowych z Delden, przejmuje firmę od Lambertusa Bolsiusa.

Firma kontynuuje działalność pod nazwą Bolsius Kaarsenfabriek B.V. Pod przywództwem Antona Kristena, dokonuje dużych inwestycji w instalację kilku w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych do produkcji świec, co jest jednym z czynników przyczyniających się do potrojenia rocznego obrotu. Wprowadzenie świec w eleganckim opakowaniu i ozdobnym opakowaniu upominkowym, wraz z sprzedażą akcesoriów do świec, również okazuje się być trafnym celem w lukę na rynku.

1960-1970

Firma braci Bolsius przechodzi wzloty i upadki,a największy kryzys pojawia się w latach 70tych.

Bolsius jest był w stanie konkurować z ówczesną dominującą konkurencją ze wschodnioeuropejskich krajów.

Ponadto, rodzina nie jest już zaangażowana w codzienne zarządzanie, ponieważ Lambertus Bolsius pełni funkcję dyrektora w Nutricia, będąc w Bolsiusie tylko udziałowcem. Sektor produkcji świec zawsze był silnie tradycyjny i składał się z firm rodzinnych. Z tego powodu rodzina Bolsius poszukuje kandydata do przejęcia firmy.

Pod przywództwem Antona Kristena, w 1963 roku bracia Bolsius rozpoczynają sprzedaż świec nagrobnych i świec na imprezy produkowanych w fabryce w Boxmeer.

1961

Wizyta księżniczki Irene oraz produkcja specjalnych świec na obiad weselny księżniczki Beatrycze są punktem kulminacyjnymi w naszej historii.

1959

Świeca typu tealight, wykonywana w technologii tłoczenia, wychodzi na światło dzienne dzięki wynalazkowi Lambertusa Bolsiusa.

1950-1960

Świece zyskują popularność w latach 50tych i 60tych, nawet poza środowiskiem kościelnym. Bracia Bolsius odnoszą sukces produkując świece dekoracyjne.

Bracia Bolsius koncentrują się na wyrobie właśnie tych produktów. Fabryka przy Kerkendijk powiększa swoje zyski, a także poszerza załogę o nowych pracowników.

Niestety, w 1954 roku firma musi zmierzyć się z ciężkim. W wypadku samochodowym umierają obaj dyrektorzy- Henricus i Godefridus Bolsius. Fabryka, ale także okolice Schijndel, przeżywają szok.

Kierownictwo przejmują syn Harrego L.J. (Lambertus) Bolsius oraz P. van der Heijdenem.

Podczas ich ery Bolsius otwiera skrzydła, znacząco się rozwija i rozbudowuje.


                                        

1940

W czasie wybuchu wojny firma rozpoczyna produkcję figurek gipsowych. W Schijndel nie ma domu bez figurki „Kniertje” (wdowy po rybaku z holenderskiej sztuki Op Hoop van Zegen) w oknie.

II wojna światowa powoduje zastój w dostawach surowców do produkcji wosku i świec. Bolsius zaczyna produkować m.in. figurki gipsowe, zwane „Kniertjes”.

W 1944r. Schijndel znajduje się na linii frontu przez sześć tygodni, podczas których część kompanii należącej do braci Bolsius zostaje zniszczona.

W 1950r. rozpoczynamy produkcję świec gotyckich, świec domowych i świec pieńkowych.

1927

Bracia Bolsius wypracowują sobie pozycję w segmencie świec kościelnych. Dostają wyróżnienie papieskiego dostawcy!

1920

Zaczynamy produkować świece kościelne!

Antonius Bolsius i jego majster Driek van Uden tworzą maszynę odlewniczą, w której knot zanurza się w ciekłym wosku. Wiele kobiet zostaje zatrudnionych do pracy. Część świec nadal produkowanych jest ręcznie. Metody ręcznego wyrabiania świec uczył ksiądz z Schijndel- Marinus van Liempd.

1870-1903

Początki firmy

Antonius to syn Henricusa Bolsius i Allegondy Smits – córki zamożnego piwowara z Schijndel – który w 1850 roku rozpoczyna pracę jako wiejski lekarz w Schijndel.

Antoon otrzymuje edukację przygotowawczą w zakonie Fraters van Tilburg w Ruwenberg w St. Michielsgestel, a następnie kontynuuje naukę w kolegium Paters Jesuit w Sittard.

Po ukończeniu studiów Antonius Bolsius (Antoon) zakłada prymitywną wybielarkę wosku w ogrodzie swojego rodzinnego domu. Jednak to miejsce okazuje się zbyt zakurzone, a on ma problemy z dymem wydobywającym się z wybielarki na zewnątrz. Dlatego jego wujek daje mu kawałek ziemi obok łąki przy Kerkendijk, gdzie siedziba firmy znajduje się do dzisiaj. Wybielany wosk jest topiony, pakowany, a następnie wysyłany do zakrystianów i księży, którzy używają go do wytwarzania własnych świec.

Antonius Bolsius umiera w 1906 roku w wieku prawie 57 lat, nigdy się nie żeniąc. Z tego powodu firma przechodzi na dwóch synów jego brata, Henricusa (Harrie) i Godefridusa (Fritsa) Bolsiusa.

To jest rok, w którym Lambertus Bolsius rozpoczyna pracę z wybielarką wosku. Lambertus jest najstarszym synem Henricusa Bolsiusa. Po ukończeniu edukacji przygotowawczej Lambertus udaje się do małego seminarium, a po jej zakończeniu pracuje w browarze swojego wuja, Mathijsa Smitsa.


                                        

Zestawy świec

Sprawdź, jakie aranżacje wymyśliliśmy dla Ciebie! Zapoznaj się z naszymi zestawami i gotowymi aranżacjami. Dopasuj je do swojego wnętrza lub podaruj jako prezent!